Home / Film Capacitors / FKP3D001002B00MSSD
FKP3D001002B00MSSD
WIMA
Product No:
FKP3D001002B00MSSD
Description:
FKP 3 100 PF 100 VDC 3X8.5X10 PC
User Guide
Mfr WIMA
Series FKP 3
Features -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 pF
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C