
WIMA
Product No:
FKP3D031004D00KSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.729
1.729
10
1.36515
13.6515
50
1.18332
59.166
100
1.0241
102.41
500
0.773737
386.8685
1000
0.682708
682.708
2500
0.637194
1592.985
5000
0.614441
3072.205
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 63V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |