Home / Film Capacitors / FKP3D031004D00KSSD
FKP3D031004D00KSSD
WIMA
Product No:
FKP3D031004D00KSSD
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RAD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2626
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr WIMA
Series -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.1 µF
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 100°C