
WIMA
Product No:
FKP3G012202C00KSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 2200PF 10% 400VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.665
0.665
10
0.4674
4.674
50
0.35359
17.6795
100
0.30799
30.799
500
0.228152
114.076
1000
0.193924
193.924
2500
0.182524
456.31
5000
0.171114
855.57
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 2200 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Height - Seated (Max) | 0.354" (9.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |