
WIMA
Product No:
FKP3J011503D00JSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 1500PF 5% 630VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.7505
0.7505
10
0.55575
5.5575
50
0.44441
22.2205
100
0.38095
38.095
500
0.301587
150.7935
1000
0.253964
253.964
2500
0.238098
595.245
5000
0.222224
1111.12
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 1500 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 630V |
| Height - Seated (Max) | 0.374" (9.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |