Home / Film Capacitors / FKP4R022205F00JSSD
FKP4R022205F00JSSD
WIMA
Product No:
FKP4R022205F00JSSD
Description:
FKP 4 0.022 F 1250 VDC 8.5X18.5X
User Guide
Mfr WIMA
Series FKP 4
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.022 µF
Termination PC Pins
Applications High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.043" L x 0.335" W (26.50mm x 8.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Voltage Rating - AC 450V
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Height - Seated (Max) 0.728" (18.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C