
WIMA
Product No:
FKS2F014701A00KSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 4700PF 10% 250VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5225
0.5225
10
0.3705
3.705
50
0.27987
13.9935
100
0.24377
24.377
500
0.180557
90.2785
1000
0.153472
153.472
2500
0.144448
361.12
5000
0.135422
677.11
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 4700 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Voltage Rating - AC | 160V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Height - Seated (Max) | 0.256" (6.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |