
WIMA
Product No:
FKS3D022202B00MSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 0.022UF 20% 100VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5985
0.5985
10
0.4256
4.256
50
0.32148
16.074
100
0.279965
27.9965
500
0.207404
103.702
1000
0.176292
176.292
2500
0.165927
414.8175
5000
0.155553
777.765
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 0.022 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm) |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Voltage Rating - AC | 63V |
| Voltage Rating - DC | 100V |
| Height - Seated (Max) | 0.335" (8.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |