
Samtec Inc.
Product No:
FLE-106-01-G-DV
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 12POS 0.05 GOLD SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.0495
3.0495
10
2.92885
29.2885
25
2.6847
67.1175
50
2.56253
128.1265
100
2.44055
244.055
250
2.135448
533.862
500
2.074439
1037.2195
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Samtec Inc. |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | FLE |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.172" (4.37mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | FLE-106 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 12 |
| Row Spacing - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 2A per Contact |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | 3.00µin (0.076µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |