
Samtec Inc.
Product No:
FLE-107-01-G-DV
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 14POS 0.05 GOLD SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.5625
3.5625
10
3.41715
34.1715
25
3.13196
78.299
50
2.98965
149.4825
100
2.847245
284.7245
250
2.491356
622.839
500
2.420182
1210.091
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Samtec Inc. |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | FLE |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.172" (4.37mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | FLE-107 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 14 |
| Row Spacing - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 2A per Contact |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | 3.00µin (0.076µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |