
Samtec Inc.
Product No:
FLE-124-01-G-DV
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 48POS 0.05 GOLD SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.735
10.735
10
9.7622
97.622
25
9.51786
237.9465
50
8.78579
439.2895
100
8.297775
829.7775
250
7.565572
1891.393
500
7.077481
3538.7405
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Samtec Inc. |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | FLE |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.172" (4.37mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | FLE-124 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 48 |
| Row Spacing - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 2A per Contact |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | 3.00µin (0.076µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |