
Samtec Inc.
Product No:
FLE-134-01-G-DV
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN RCPT 68POS 0.05 GOLD SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.2095
15.2095
10
13.82915
138.2915
25
13.48392
337.098
50
12.44652
622.326
100
11.75511
1175.511
250
10.7179
2679.475
500
10.026433
5013.2165
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Samtec Inc. |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | FLE |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Female Socket |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Receptacle |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.172" (4.37mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | FLE-134 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP) |
| Number of Positions | 68 |
| Row Spacing - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 2A per Contact |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | 3.00µin (0.076µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 10.0µin (0.25µm) |