FM0204JT-52-8K2
YAGEO
Product No:
FM0204JT-52-8K2
Description:
RES 8.2K OHM 5% 0.4W AXIAL
Features Flame Proof, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 8.2 kOhms
Composition Metal Film
Power (Watts) 0.4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C