
Infineon Technologies
Product No:
FM24CL16B-DG
Manufacturer:
Package:
8-DFN (4x4.5)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC FRAM 16KBIT I2C 1MHZ 8DFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.5745
2.5745
10
2.318
23.18
25
2.28266
57.0665
50
2.27658
113.829
100
2.03414
203.414
250
1.967336
491.834
500
1.960173
980.0865
1000
1.825273
1825.273
5000
1.652174
8260.87
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | F-RAM™ |
| Package | Tube |
| Technology | FRAM (Ferroelectric RAM) |
| Access Time | 550 ns |
| Memory Size | 16Kbit |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FRAM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Clock Frequency | 1 MHz |
| Memory Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Base Product Number | FM24CL16 |
| Memory Organization | 2K x 8 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-DFN (4x4.5) |
| Write Cycle Time - Word, Page | - |