
Infineon Technologies
Product No:
FM24CL16B-G
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC FRAM 16KBIT I2C 1MHZ 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.653
1.653
10
1.50575
15.0575
25
1.46528
36.632
50
1.45768
72.884
100
1.302925
130.2925
250
1.299182
324.7955
500
1.279574
639.787
1000
1.225244
1225.244
5000
1.14075
5703.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | F-RAM™ |
| Package | Tube |
| Technology | FRAM (Ferroelectric RAM) |
| Access Time | 550 ns |
| Memory Size | 16Kbit |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FRAM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Clock Frequency | 1 MHz |
| Memory Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Base Product Number | FM24CL16 |
| Memory Organization | 2K x 8 |
| DigiKey Programmable | Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Write Cycle Time - Word, Page | - |