
Infineon Technologies
Product No:
FM25040B-G
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC FRAM 4KBIT SPI 20MHZ 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.9475
1.9475
10
1.77745
17.7745
25
1.72938
43.2345
50
1.72026
86.013
100
1.537765
153.7765
250
1.533338
383.3345
500
1.510177
755.0885
1000
1.446071
1446.071
5000
1.34634
6731.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Infineon Technologies |
| Series | F-RAM™ |
| Package | Tube |
| Technology | FRAM (Ferroelectric RAM) |
| Memory Size | 4Kbit |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | FRAM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Clock Frequency | 20 MHz |
| Memory Interface | SPI |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Base Product Number | FM25040 |
| Memory Organization | 512 x 8 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Write Cycle Time - Word, Page | - |