FMP-50JB-52-470K
YAGEO
Product No:
FMP-50JB-52-470K
Description:
RES 470K OHM 5% 1/2W AXIAL
Series FMP
Package Bulk
Features Flame Proof, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 470 kOhms
Composition Metal Film
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±100ppm/°C