FMP300FTE73-402R
YAGEO
Product No:
FMP300FTE73-402R
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 402 OHM 1% 3W AXIAL
User Guide
Mfr YAGEO
Series FMP
Package Tape & Box (TB)
Features Flame Proof, Safety
Tolerance ±1%
Resistance 402 Ohms
Composition Metal Film
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±50ppm/°C