
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
FNM-15
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE CARTRIDGE 15A 250VAC 5AG
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
24.301
24.301
5
23.1439
115.7195
10
21.4073
214.073
50
18.51455
925.7275
100
17.357355
1735.7355
250
16.200198
4050.0495
500
15.043041
7521.5205
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Bussmann Electrical Division |
| Class | - |
| Series | FNM |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Fuse Type | Cartridge |
| Applications | Motor Protection, Transformer Protection |
| Mounting Type | Requires Holder |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | 5AG, 10mm x 38mm (Midget) |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, CSA, UL |
| Size / Dimension | 0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm) |
| Voltage Rating - AC | 250 VAC |
| Current Rating (Amps) | 15A |
| Operating Temperature | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 10kA |