
Eaton - Electronics Division
Product No:
FP0404R1-R065-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 65NH 40A 0.32 MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.482
1.482
10
1.3737
13.737
25
1.26768
31.692
50
1.05659
52.8295
100
0.99313
99.313
250
0.88749
221.8725
500
0.760703
380.3515
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | FP0404 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±15% |
| Inductance | 65 nH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm) |
| DC Resistance (DCR) | 0.32mOhm |
| Current Rating (Amps) | 40 A |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 24A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |