
Eaton - Electronics Division
Product No:
FP2-S100-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 100NH 39A 0.24MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.356
2.356
10
2.17075
21.7075
25
1.98968
49.742
50
1.70012
85.006
100
1.51924
151.924
250
1.302222
325.5555
500
1.229889
614.9445
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | FLAT-PAC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±15% |
| Inductance | 100 nH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.264" W (7.20mm x 6.70mm) |
| DC Resistance (DCR) | 0.24mOhm |
| Current Rating (Amps) | 39 A |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 22A |
| Inductance Frequency - Test | 1 MHz |