
Eaton - Electronics Division
Product No:
FP3-100-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 10UH 2.3A 101 MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.1445
3.1445
10
2.8804
28.804
25
2.61896
65.474
50
2.19982
109.991
100
1.88556
188.556
250
1.780794
445.1985
500
1.676047
838.0235
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | FLAT-PAC 3 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±15% |
| Inductance | 10 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.285" L x 0.264" W (7.25mm x 6.70mm) |
| DC Resistance (DCR) | 101mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 2.3 A |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 155°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 3A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |