
Eaton - Electronics Division
Product No:
FP3-8R2-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 8.2UH 2.91A 74MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.028
4.028
10
3.6917
36.917
25
3.35654
83.9135
50
2.81941
140.9705
100
2.416705
241.6705
250
2.282432
570.608
500
2.148159
1074.0795
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | FLAT-PAC 3 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±15% |
| Inductance | 8.2 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Iron Powder |
| Size / Dimension | 0.285" L x 0.264" W (7.25mm x 6.70mm) |
| DC Resistance (DCR) | 74mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 2.91 A |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 155°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 3.4A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |