
onsemi
Product No:
FPF1320UCX
Manufacturer:
Package:
6-WLCSP (0.96x1.66)
Batch:
-
Description:
IC PWR SWITCH P-CHAN 2:1 6WLCSP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9025
0.9025
10
0.8056
8.056
25
0.76494
19.1235
100
0.58729
58.729
250
0.519004
129.751
500
0.491701
245.8505
1000
0.382442
382.442
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | IntelliMAX™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Slew Rate Controlled |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | P-Channel |
| Switch Type | General Purpose |
| Rds On (Typ) | 42mOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-UFBGA, WLCSP |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 1.5V ~ 5.5V |
| Fault Protection | Reverse Current |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | FPF1320 |
| Output Configuration | High Side |
| Ratio - Input:Output | 2:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Current - Output (Max) | 1.5A |
| Supplier Device Package | 6-WLCSP (0.96x1.66) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |