
onsemi
Product No:
FPF2495CUCX
Manufacturer:
Package:
9-WLCSP (1.22x1.22)
Batch:
-
Description:
IC PWR LOAD SWITCH 1:1 9WLCSP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9025
0.9025
10
0.80465
8.0465
25
0.76342
19.0855
100
0.586245
58.6245
250
0.518092
129.523
500
0.490846
245.423
1000
0.381767
381.767
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | IntelliMAX™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Slew Rate Controlled, Status Flag |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | - |
| Switch Type | General Purpose |
| Rds On (Typ) | 70mOhm |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 9-UFBGA, WLCSP |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 2.5V ~ 5.5V |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, Over Voltage, Reverse Current, UVLO |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | FPF2495 |
| Output Configuration | High Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Current - Output (Max) | 2A |
| Supplier Device Package | 9-WLCSP (1.22x1.22) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |