FQB55N10TM
Fairchild Semiconductor
Product No:
FQB55N10TM
Package:
D2PAK (TO-263)
Batch:
Datasheet:
Description:
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 5
User Guide
Mfr Fairchild Semiconductor
Series QFET®
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±25V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 26mOhm @ 27.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.75W (Ta), 155W (Tc)
Supplier Device Package D2PAK (TO-263)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 98 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2730 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 55A (Tc)