FQD3N40TF
Fairchild Semiconductor
Product No:
FQD3N40TF
Package:
TO-252, (D-Pak)
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 400V 2A DPAK
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 26408
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 740
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Fairchild Semiconductor
Series QFET®
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.4Ohm @ 1A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 30W (Tc)
Supplier Device Package TO-252, (D-Pak)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.5 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 400 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 230 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2A (Tc)