FQD5P10TM
onsemi
Product No:
FQD5P10TM
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-252AA
Batch:
Datasheet:
Description:
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 3
User Guide
Mfr onsemi
Series QFET®
Package Bulk
FET Type P-Channel
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.05Ohm @ 1.8A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 25W (Tc)
Supplier Device Package TO-252AA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8.2 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 250 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.6A (Tc)