FQH90N10V2
Fairchild Semiconductor
Product No:
FQH90N10V2
Package:
TO-247AD
Batch:
Datasheet:
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 370
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 93
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Fairchild Semiconductor
Series QFET®
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10mOhm @ 52.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 330W (Tc)
Supplier Device Package TO-247AD
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 191 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6150 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 105A (Tc)