FQI16N25CTU
Fairchild Semiconductor
Product No:
FQI16N25CTU
Package:
I2PAK (TO-262)
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 250V 15.6A I2PAK
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 3589
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 417
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Fairchild Semiconductor
Series QFET®
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 270mOhm @ 7.8A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.13W (Ta), 139W (Tc)
Supplier Device Package I2PAK (TO-262)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 53.5 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1080 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15.6A (Tc)