
onsemi
Product No:
FQI7N60TU
Manufacturer:
Package:
I2PAK (TO-262)
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 600V 7.4A I2PAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.489
2.489
10
2.2401
22.401
100
1.800345
180.0345
500
1.47915
739.575
1000
1.225576
1225.576
2000
1.141054
2282.108
5000
1.098789
5493.945
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | QFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA |
| Base Product Number | FQI7N60 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1Ohm @ 3.7A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 3.13W (Ta), 142W (Tc) |
| Supplier Device Package | I2PAK (TO-262) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 38 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1430 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 7.4A (Tc) |