FQP19N10L
Fairchild Semiconductor
Product No:
FQP19N10L
Package:
TO-220-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 100V 19A TO220-3
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2071
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 740
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Fairchild Semiconductor
Series QFET®
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 100mOhm @ 9.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 75W (Tc)
Supplier Device Package TO-220-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18 nC @ 5 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 870 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19A (Tc)