
onsemi
Product No:
FQP3N60C
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 600V 3A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3395
1.3395
10
1.09915
10.9915
100
0.854715
85.4715
500
0.724489
362.2445
1000
0.590178
590.178
2000
0.555588
1111.176
5000
0.529122
2645.61
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | QFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Obsolete |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | FQP3 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.4Ohm @ 1.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 75W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 14 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 565 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 3A (Tc) |