
onsemi
Product No:
FQP9N90C
Manufacturer:
Package:
TO-220-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 900V 8A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.6195
3.6195
10
3.2471
32.471
100
2.66057
266.057
500
2.264914
1132.457
1000
1.910174
1910.174
2000
1.814671
3629.342
5000
1.746442
8732.21
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | QFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA |
| Base Product Number | FQP9 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.4Ohm @ 4A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 205W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 58 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 900 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2730 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 8A (Tc) |