
onsemi
Product No:
FQPF13N50CF
Manufacturer:
Package:
TO-220F-3
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 500V 13A TO220F
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.736
2.736
10
2.2705
22.705
100
1.806995
180.6995
500
1.529025
764.5125
1000
1.297358
1297.358
2000
1.232492
2464.984
5000
1.18616
5930.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | FRFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | FQPF13 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 540mOhm @ 6.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 48W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220F-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 56 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 500 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2055 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 13A (Tc) |