
onsemi
Product No:
FQPF27N25
Manufacturer:
Package:
TO-220F-3
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 250V 14A TO220F
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.0875
3.0875
10
2.7759
27.759
100
2.274395
227.4395
500
1.936176
968.088
1000
1.632917
1632.917
2000
1.551274
3102.548
5000
1.492954
7464.77
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | QFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA |
| Base Product Number | FQPF27 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 110mOhm @ 7A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 55W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220F-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 65 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 250 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2450 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 14A (Tc) |