
onsemi
Product No:
FQPF2N80
Manufacturer:
Package:
TO-220F-3
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 800V 1.5A TO220F
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.425
1.425
10
1.1856
11.856
100
0.94335
94.335
500
0.798228
399.114
1000
0.677293
677.293
2000
0.643426
1286.852
5000
0.619238
3096.19
10000
0.598738
5987.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA |
| Base Product Number | FQPF2 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 6.3Ohm @ 750mA, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 35W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220F-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 15 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 550 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 1.5A (Tc) |