
onsemi
Product No:
FQPF3N80C
Manufacturer:
Package:
TO-220F-3
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 800V 3A TO220F
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5295
1.5295
10
1.37655
13.7655
100
1.106275
110.6275
500
0.908903
454.4515
1000
0.753094
753.094
2000
0.701166
1402.332
5000
0.675194
3375.97
10000
0.64922
6492.2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | QFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA |
| Base Product Number | FQPF3 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4.8Ohm @ 1.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 39W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220F-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 16.5 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 705 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 3A (Tc) |