FQPF9N25C
onsemi
Product No:
FQPF9N25C
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-220F-3
Batch:
Datasheet:
Description:
POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR, 8
User Guide
Mfr onsemi
Series QFET®
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 430mOhm @ 4.4A, 10V
Power Dissipation (Max) 38W (Tc)
Supplier Device Package TO-220F-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 250 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 710 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8.8A (Tc)