FQPF9N50
Fairchild Semiconductor
Product No:
FQPF9N50
Package:
TO-220F-3
Description:
MOSFET N-CH 500V 5.3A TO220F
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 43450
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series QFET®
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 730mOhm @ 2.65A, 10V
Power Dissipation (Max) 50W (Tc)
Supplier Device Package TO-220F-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 36 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 500 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1450 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.3A (Tc)