
onsemi
Product No:
FQPF9N90CT
Manufacturer:
Package:
TO-220F-3
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 900V 8A TO220F
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.838
3.838
10
3.44565
34.4565
100
2.82283
282.283
500
2.403006
1201.503
1000
2.026635
2026.635
2000
1.925308
3850.616
5000
1.852928
9264.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | QFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250µA |
| Base Product Number | FQPF9 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.4Ohm @ 4A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 68W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220F-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 58 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 900 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2730 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 8A (Tc) |