
onsemi
Product No:
FQU13N06LTU-WS
Manufacturer:
Package:
I-PAK
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 60V 11A IPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.026
1.026
10
0.83695
8.3695
100
0.650845
65.0845
500
0.551646
275.823
1000
0.449378
449.378
2000
0.423044
846.088
5000
0.402895
2014.475
10000
0.384304
3843.04
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | QFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Product Status | Obsolete |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.5V @ 250µA |
| Base Product Number | FQU13N06 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 115mOhm @ 5.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 2.5W (Ta), 28W (Tc) |
| Supplier Device Package | I-PAK |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 6.4 nC @ 5 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 350 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 5V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 11A (Tc) |