
onsemi
Product No:
FQU17P06TU
Manufacturer:
Package:
I-PAK
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET P-CH 60V 12A IPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0355
1.0355
10
0.8512
8.512
100
0.661865
66.1865
500
0.561051
280.5255
1000
0.457036
457.036
2000
0.430246
860.492
5000
0.409754
2048.77
10000
0.39084
3908.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | QFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | P-Channel |
| Vgs (Max) | ±25V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Product Status | Obsolete |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | FQU17P06 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 135mOhm @ 6A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 2.5W (Ta), 44W (Tc) |
| Supplier Device Package | I-PAK |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 27 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 900 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 12A (Tc) |