
onsemi
Product No:
FQU8P10TU
Manufacturer:
Package:
I-PAK
Batch:
-
Description:
MOSFET P-CH 100V 6.6A IPAK
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8455
0.8455
10
0.68875
6.8875
100
0.535325
53.5325
500
0.453796
226.898
1000
0.369664
369.664
2000
0.347994
695.988
5000
0.331417
1657.085
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | QFET® |
| Package | Tube |
| FET Type | P-Channel |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Product Status | Obsolete |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | FQU8P10 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 530mOhm @ 3.3A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 2.5W (Ta), 44W (Tc) |
| Supplier Device Package | I-PAK |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 15 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 470 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 6.6A (Tc) |