
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
FR107G A0G
Manufacturer:
Package:
DO-204AL (DO-41)
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4845
0.4845
10
0.36005
3.6005
100
0.203775
20.3775
500
0.134957
67.4785
1000
0.103474
103.474
2000
0.089974
179.948
5000
0.080978
404.89
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Taiwan Semiconductor Corporation |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-204AL, DO-41, Axial |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| Base Product Number | FR107 |
| Capacitance @ Vr, F | 10pF @ 4V, 1MHz |
| Supplier Device Package | DO-204AL (DO-41) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 500 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 1000 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 1000 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 1 A |