FRM50SJR-52-390R
YAGEO
Product No:
FRM50SJR-52-390R
Manufacturer:
YAGEO
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 390 OHM 5% 1/2W AXIAL
User Guide
Mfr YAGEO
Series FRM
Package Tape & Reel (TR)
Features Flame Proof, Fusible, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 390 Ohms
Composition Metal Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Product Status Obsolete
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C