FRN12JB20R0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
FRN12JB20R0
Description:
RES 20 OHM 5% 1/2W AXIAL
Tolerance ±5%
Resistance 20 Ohms
Composition Metal Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±350ppm/°C