FRN14JT1K10
Stackpole Electronics Inc
Product No:
FRN14JT1K10
Description:
RES 1.1K OHM 5% 1/4W AXIAL
Tolerance ±5%
Resistance 1.1 kOhms
Composition Metal Film
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±350ppm/°C