
E-Switch
Product No:
FS57003PLT2B2M2QE
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 1A 9V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.0395
7.0395
10
6.33745
63.3745
25
6.01882
150.4705
50
5.76403
288.2015
100
5.572985
557.2985
250
5.286408
1321.602
500
4.840554
2420.277
1000
4.617646
4617.646
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | E-Switch |
| Type | Standard |
| Series | FS5700 |
| Circuit | 3PDT |
| Package | Bulk |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Actuator Type | Round, Button |
| Mounting Type | Panel Mount, Rear |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 30,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | FS57003 |
| Voltage Rating - DC | 9 V |
| Color - Actuator/Cap | Silver |
| Current Rating (Amps) | 1A (DC) |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 12.20mm Dia |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |