
E-Switch
Product No:
FS5700DPLT2B2M2QE
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 9V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.6975
6.6975
10
6.03155
60.3155
25
5.72888
143.222
50
5.48625
274.3125
100
5.304325
530.4325
250
5.031542
1257.8855
500
4.607215
2303.6075
1000
4.395042
4395.042
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | E-Switch |
| Type | Standard |
| Series | FS5700 |
| Circuit | DPDT |
| Package | Bulk |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Actuator Type | Round, Button |
| Mounting Type | Panel Mount, Rear |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 30,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-On |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | FS5700 |
| Voltage Rating - DC | 9 V |
| Color - Actuator/Cap | Silver |
| Current Rating (Amps) | 1A (DC) |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 12.20mm Dia |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |