
E-Switch
Product No:
FS5700SPMT2B2M2QE
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 9V
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.4625
5.4625
10
4.91815
49.1815
25
4.67248
116.812
50
4.47583
223.7915
100
4.3282
432.82
250
4.10685
1026.7125
500
3.787175
1893.5875
1000
3.615026
3615.026
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | E-Switch |
| Type | Standard |
| Series | FS5700 |
| Circuit | SPDT |
| Package | Bulk |
| Features | Epoxy Sealed Terminals |
| Actuator Type | Round, Button |
| Mounting Type | Panel Mount, Rear |
| Product Status | Active |
| Electrical Life | 30,000 Cycles |
| Mechanical Life | - |
| Switch Function | On-Mom |
| Actuator Marking | No Marking |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | FS5700 |
| Voltage Rating - DC | 9 V |
| Color - Actuator/Cap | Silver |
| Current Rating (Amps) | 1A (DC) |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 12.20mm Dia |
| Illumination Type, Color | - |
| Illumination Voltage (Nominal) | - |